CEVABI ARANAN SORU: GİRİŞİMCİLİK ÖĞRENİLEBİLİR Mİ?

Girişimcilik, içinde bulunduğumuz yüzyılın dillere pelesenk olmuş kavramlarından bir tanesidir.

Google için “geçmişi gelecekle birleştiren ve şimdiyi yaratan yetenek”, Microsoft için ise “fayda ve prestiodaklı tüm eylemlerin kesiştiği nokta” tır.

Girişimci olmayı doğuştan getirdiğimiz özelliklerimiz mi yoksa doğduktan sonra edineceğimiz eğitim ve tecrübeler mi belirlemektedir? İşte üzerine tartışılan ve yanıt aranan taze soru budur.

Verilen yanıtlara göre girişimcilik, girişimciler tarafından öğretilerek bu alandaki yetenekler başka kişilere aktarılabilir. Ancak öte yandan girişimciliğin bir öğreti olamayacağı, başarılı girişimcilerde doğuştan sahip olunan özelliklerin var olduğunu savunan görüş yer almaktadır.

Sonuca baktığımızda ise tek bir yanıtın geçerli olmadığı aşikardır. Dolayısıyla bu sorunun kesin bir cevabı bulunmamaktadır; girişimcilik hem öğrenilebilir hem de doğuştan gelebilir.

Ülkemizde bu konuda önemli çalışmalar yürüten Prof. Dr. Erkan Erkut Hoca kendisiyle yapılan “Geleceği Kodlayanlar “adlı bir röportajda şu ifadelere yer vermektedir: “Bu bana çok sorulan bir soru. Girişimcilik öğrenilir mi, girişimci doğulur mu? Girişimcilikte üç tane önemli faktör vardır. Bir tanesi de bilgidir. Bilgi geliştirilebilir.  Örneğin pazar araştırması yapmak, mali tablo hazırlama kapasitesi gibi. Diğer bir faktör de yetkinliklerdir. Burada girişimcilik için gereken becerilerden söz ediyoruz. Takım çalışması, sunum becerileri, zaman yönetimi, stres yönetimi gibi. Beceriler ise daha çok saha çalışması ile geliştirilebilir. Bunları derste veya kitap okuyarak geliştirmek mümkün değil. Üçüncüsü ise geliştirilmesi en zor olan şeylerdir. Bunlar tutum ve mizaç özelliklerine bağlı özellikler. Örneğin ahlak, etik, risk toleransı gibi. “Ben bundan sonra daha çok risk alacağım.” diyebilmek ya da kolay geçimli biri olabilmek gibi.”

Velhasıl her zaman ve her yerde var olan eğitimin şart olduğu gerçeği, bu alanda da tekerrür etmektedir. Nasreddin Hoca gibi ya tutarsa yerine bir kaşık fikrimizle bu girişimcilik maya tutar demek için gelişmeye, öğrenmeye devamlılık ve yaşam boyu öğrencilik esas olandır. 😊

                                                                                                                                 Gülenay Suna
Social Share

Leave a comment